KONKURS Geograficzny  „O NOWEJ ZELANDII – OPINIE”

W sobotę 17 listopada  w MOK-u odbędzie się  siódma edycja Festiwalu Podróży i Nauki Opinie- Dzień Nowej Zelandii.

Wcześniej jednak – 15 listopada w czwartek -  w naszej szkole, w ramach Festiwalu zostanie przeprowadzony  powiatowy konkurs geograficzny „O Nowej Zelandii – Opinie”. Konkurs skierowany jest do szkół żorskich, dokładnie do uczniów klas VII. i VIII. szkół podstawowych oraz do klas gimnazjalnych. Każda szkoła mogła zgłosić 4. uczestników. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA oraz Szkoła Podstawowa nr 13 Mistrzostwa Sportowego  im.Polskich Olimpijczyków w Żorach.

Konkurs  do finansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Żory, a patronat honorowy objęła nad nim naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Żorach – Bożena Dąbrowska.

Celem konkursu jest upowszechnienie wiadomości o Nowej Zelandii, jest to też szansa dla samych uczestników, aby wykazać się wiedzą i zainteresowaniami.

Konkurs promuje osiągnięcia żorskich uczniów, jednocześnie daje możliwość pogłębienia wiedzy o świecie i poznania fascynujących ludzi. W tym roku inspiracją dla młodzieży i gościem specjalnym, wizytującym w szkole już po zakończeniu konkursu, będzie pani Agnieszka Dziadek. Tematem jej prezentacji będą wrażenia, jakich doświadczyła podczas samotnego przejścia przez nowozelandzki szlak "Te Araraoa".

Naszą szkołę będą reprezentowały  uczennice  z klasy VIIIa i IIIa gimnazjum. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

AGNIESZKA DZIADEK

GOŚĆ SPECJALNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 13 W ŻORACH

Pani Agnieszka Dziadek z wykształcenia jest geografem, z zamiłowania – podróżniczką i blogerką. Jej pasją są samotne wędrówki na długich dystansach. Przeszła już w sumie ok. 17000 km, w tym nowozelandzki szlak "Te Araroa" oraz amerykańskie: Appalachian Trail i Continental Divide Trail. Jak sama przyznaje, szczególnie upodobała sobie Laponię i Góry Skandynawskie.

Pani Agnieszka będzie gościem specjalnym  w naszej szkole  - po konkursie geograficznym opowie uczestnikom konkursu i uczniom klasy VIII o swojej nowozelandkiej przygodzie

--> GALERIA