16 maja w Szkole Podstawowej nr 13 im. Polskich Olimpijczyków w Żorach zgodnie z tradycją obchodzono Dzień Patrona.W uroczystości towarzyszyli nam przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Mikołowie. Od samego rana uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami przygotowywali albumy i plakaty na temat Zimowych i Letnich Igrzysk Olimpijskich. Następnie odbyły się finały Szkolnego TurniejuwDwa Ognie oraz Piłki Nożnej orazbicie rekordów w biegu na 100m i wskoku z miejsca. Do szkoły zawitali także, jak co roku, niezwykli goście. Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w wywiadzie ze sportowcami. W tym roku byli to:

zapaśnicy: Anna Borkowska, Piotr Kuczera
kulturysta: Rafał Piwowar
baseballista: RyomaWatanabe, Hiroshi Funahashi
trener polskiej reprezentacji piłki nożnej: Waldemar Fornalik

Niezwykłą atrakcją tegorocznych obchodów były także pokazy motocyklistówze stowarzyszenia Bielscy Motocykliści i baseballistówGepardy Żory. W programie imprezy przewidziano również tradycyjny bieg. Tym razem był to bieg dla niepodległej związany z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w biegu wzięli uczniowie - finaliści szkolnych eliminacji - oraz rodzice i nauczyciele.

Podczas uroczystej akademii nawiązującej do idei olimpijskich przedstawiono historię igrzysk oraz ich symbole: flagę olimpijską, zapalono olimpijski znicz oraz złożono olimpijskie ślubowanie. Po występach artystycznych zwycięzcy w poszczególnych kategoriach sportowych zostali nagrodzeni medalami.

Na zakończenie uroczystości przygotowano specjalne wydarzenie – 100 goli dla niepodległej, które do bramki strzelali kolejno uczniowie, zaproszeni goście, a setnego gola -  prezydent Żor Waldemar Socha. Tym optymistycznym akcentem zakończono obchody Dnia Patrona.